Thursday, November 29, 2012

London Fashion Week SS13 Day 1 Outfit


Recently I found this picture of my outfit from day 1 of London Fashion Week on AdornGirl's blog so I decided to do a quick post with it since I hadn't shown you this look. Oh, how I miss the beautiful weather like one that day!

Niedawno znalazłam to zdjęcie mojego zestawu z pierwszego dnia Londyńskiego Tygodnia Mody na blogu AdornGirl i zdecydowałam się je Wam pokazać, jako że nie wrzucałam żadnych zdjęć z tego dnia wcześniej. Ach, ale tęsknie za taką piękną pogodą jak tego dnia!

wearing:
top, jacket - vintage
skirt - DIY
bag - Primark 

Thursday, November 15, 2012

Maison Martin Margiela for H&M Pre-Launch

About a month ago I got an invitation for the pre-launch Maison Martin Margiela for H&M shopping event which was happening yesterday (day before the official launch) at the Regent Street store in Lodnon. I'm so glad that I didn't have to queue up from very early morning hours to get my hands on the collection and shop in a less crazy atmosphere. Ok, it's not that I went wild and spend a fortune because I need to watch my budget now but I could calmly check out all the pieces (I really am in love with the perspex wedge ankle boots!!! wish they were less expensieve so I could buy them...) and pick up my 2nd favourite item from the collection (right after the shoes) - the integrated bra body! I really liked the white trainers as well! Enough about the shopping, what made this evening really good was great music and delicious drinks and snacks (lemonade toped with a rose petal and mini sorbet ice-cream in white chocolate?! genious<3)! Oh, and the leather Maison Martin Margiela notebook from a goodie bag didn't suck either:D

Jakiś miesiąc temu dostałam zaproszenie na przedpremierowe zakupy kolekcji Maison Martin Margiela dla H&M, które miały miejsce wczoraj (dzień przed oficjalną premierą) w sklepie na Regent Street w Londynie. Bardzo się cieszę, że nie musiałam stać w kolejce od mega wczesnych porannych godzin, żeby móc zobaczyć kolekcję i że mogłam robić zakupy w mniej szalonej atmosferze. Ok, to nie jest tak, że zaszalałam i wydałam fortunę, bo obecnie mam bardzo ograniczony budżet, ale przynajmniej mogłam na spokojnie obejrzeć wszystkie rzeczy (naprawdę zakochałam się w botkach na koturnie z pleksji!!! szkoda, że nie były tańsze, bo na pewno bym je kupiła...) i kupić moją drugą ulubioną rzecz z całej kolekcji (zaraz po tych genialnych botkach) - body ze stanikiem! Bardzo podobały mi się też białe sportowe buty! Ok, wystarczy tego gadania o zakupach i kolekcji, co naprawdę sprawiło, że ten wieczór był naprawdę dobry to świetna muzyka i przepyszne drinki i przekąski (lemoniada przyozdobiona płatkiem róży i mini lody sorbetowe w białej czekoladzie?! genialne<3)! O, skórzany notes Maison Martin Margiela z goodiebagu też nie był zły:D

Tuesday, November 6, 2012

Opposites Attract

I love contrasts (in fact, I'm full of opposites myself, but then again - I'm a Gemini^^) whether it comes to colours, textures and styles and putting some stuff, that suppose to be from 2 different worlds, together. My way of lifting up plain grey tee and ripped boyfriend jeans? Adding some heels, elegant coat and some truly glamorous big earrings! Hope you like the effect;)

Uwielbiam kontrasty (właściwie to sama jestem pełna kontrastów - jestem zodiakalnym bliźniakiem^^) czy chodzi o kolory, tekstury czy style i łączenie rzeczy, które powinny być z dwóch różnych światów. Mój sposób na 'odpicowanie' zwykłej szarej koszulki i podziurawionych dżinsów 'boyfriendów'? Dodanie botków na obcasie, eleganckiego płaszcza i bardzo dużych eleganckich kolczyków! Mam nadzieję, że podoba wam się efekt kończowy;)

wearing:
bag, shoes, earrings - Primark
top - Cubus
jeans - Orsay
coat - SheInside