Thursday, January 31, 2013

We Are Not Afraid To Die Young & Live Fast

I promised better quality pictures and here they are! Ok, they aren't new, they were taken sometime in October, but you haven't seen this outfit and I think it's about time that I show you a jacket that I was wearing a lot before it got freazing in late November:)

Obiecałam lepszej jakości zdjęcia to macie! Ok, nie są tą zdjęcia nowe, zostały zrobione jakoś w październiku, ale nie widzieliście tego zestawu i doszłam do wniosku, że to najwyższa pora, żeby pokazać wam kurtkę, która nosiłam non stop zanim zrobiło się zimno pod koniec listopada:)

wearing:
jacket, bag - Primark
dress - Notting Hill
shoes - H&M

Monday, January 21, 2013

You Set Me Free
So, I got this body last week (apparently I had sparkles in my eyes when I saw it:D) and couldn't wait to show it to you but since it's obviously very inappropriate for the weather we have right now, I decided to take a few snaps indoors;) Still can't wait to wear it with high-waisted short during summer though!

A więc, kupiłam to body w zeszłym tygodniu (ponoć miałam błysk w oku jak je zobaczyłam:D) i nie mogłam się doczekać, żeby je wam pokazać, a że jest bardzo nieodpowiednie do panujących obecnie warunków pogodowych, postawiłam na kilka zdjęć w domu;) Nadal jednak nie mogę się doczekać noszenia go z szortami z wysokim stanem w lecie!

Friday, January 4, 2013

Back To Basics

Yesterday I had on me some of the basics that every girl in her clothes should have (in my humble opinion of course), though maybe not necessarily wear them all at the same time like I have:D I definitelly thing those items are classic and can be worn in many ways: breton top, navy caot, boyfriend jeans, man's watch and at least one leopard print accessorie! What do you think? Do you have any of those in your collection?;)

Wczoraj miałam na sobie kilka podstaw, które (moim skromnym zdaniem) każda dziewczyna powinna mieć w swojej szafie, choć może niekoniecznie zakładać je wszystkie na raz jak ja to zrobiłam:D Zdecydowanie uważam, że te rzeczy są klasykami i mogą być noszone na wiele sposobów: top w paski, granatowy płaszcz, dżinsy boyfriendy, męski zegarek i choć jeden dodatek w panterkę! A wy co sądzicie? Macie choć jedną z tych rzeczy w swojej kolekcji?;)

wearing:
coat, shoes, bag, - Primark
top - H&M
jeans - Orsay