Sunday, July 13, 2014

LFW SS14 Catwalk Reviews for The Bite Magazine


Hello there! To say I've been a bit M.I.A. recently would be an understatement but I have to say I had a lot going and blogging wasn't on my mind. I'm back now and will be adding posts of my work for The Bite Magazine as well as new outfit photos and some older ones that I just haven't had a chance to show you.

We're pretty much in the middle of spring/summer 2014 now so it's a bit late but I wanted to show you the catwalk reviews for that season from London Fashion Week that i wrote for the magazine. I chose just a couple of pages so you can get an idea of how the whole report looks like, which you can see in full online here. I have to say writing for a magazine not in your mother tongue is not the easiest thing to do but I do like challenges so here we go!

Hej! Totalnie przepadłam na parę miesięcy, ale dużo się u mnie działo i nie w głowie było mi blogowanie. Teraz wracam z porcją postów związanych z moją pracą dla magazynu The Bite, zdjęciami nowych zestawów, jak i czasami dużo starszych, których po prostu wcześniej Wam nie pokazałam.

Znajdujemy się teraz praktycznie w połowie sezony wiosna/lato 2014, więc z tym postem jestem trochę spóźniona, ale chciałam Wam pokazać recenzje pokazów z Londyńskiego Tygodnia Mody z tego sezonu, które napisałam dla magazynu. Wybrałam tylko kilka stron, żeby pokazać Wam jak to mniej więcej wygląda, całość możecie zobaczyć online tutaj. Muszę powiedzieć, że pisanie dla magazynu nie w swoim ojczystym języku nie jest najłatwiejszą rzeczą, ale czasami wyzwania są dobre, więc voila!